PUTEVIMA STAROG KAJBUMŠČAKA

PLANINARSKO DRUŠTVO STRAHINJČICA organizira pohod PUTEVIMA STAROG KAJBUMŠČAKA, Kajbumščakov put (KT 1-4)

U NEDJELJU, 3. RUJNA 2017. GODINE

PLAN POHODA:
Okupljanje sudionika kod društvenog panoa na parkiralištu kod Hušnjakovog 7,30 – 8,00 h. U 8,00 h početak pohoda uz pratnju vodiča preko krapinskog Starog grada (prigodna KT-1), kraljevske utvrde, čije začetke arheolozi smještaju na kraj 12. stoljeća, a iskapanja su potvrdila intenzivnu naseljenost još od kasnog brončanog doba oko 1.000 godina p.n.e. u tzv. kulturi žarnih polja. Nakon kraćeg usputnog razgleda lokaliteta nastavljamo pohod prema Šušelj bregu (KT-2). Kraći odmor za osvježenje i unošenje žigova u dnevnik obilaznice.
Nastavak hodnje preko brda Vrban (444 m/nm) i Cerovečkog brda (406 m/nm) s kojeg se pružaju prekrasni vidici na Zagorje omeđeno Ivančicom, Medvednicom i Kalničkom gorom. Spuštanje prema zaselku Crneki nakon kojeg slijedi duži uspon prema KT-3. Kontrolna točka smještena je na Podstenju, na kojem se nalazi nekropola pod tumulima (keltsko groblje), prvoj otkrivenoj i istraživanoj nekropoli iz starijeg željeznog doba, kasnohalštatski period (6-5 stoljeće p.n.e), s područja kontinentalne Hrvatske.
Nakon obilaska tumula imat ćemo odmor za okrijepu kod Lovačke kuće na Platu prije najzahtjevnijeg uspona preko Prijevoja na istočni hrbat Strahinjščice. Hrptom gore stižemo na Sušec (846 m/nm), najviši vrh Strahinjščice. To je naša današnja posljednja kontrolna točka (KT-4) na koju bi trebali doći oko 13,00 sati. Nakon kraćeg odmora i okupljanja cijele grupe lagano spuštanje prema Planinarskoj kući gdje nas čeka topli obrok.

Povratak u Krapinu po želji, preko Rudnika (1,30 h) ili preko Jelenskih pećina (2,00 h).

Preporuča se upotreba čvrstih planinarskih cipela i štapova za hodanje (uz dobru kondiciju).

Kotizacija za topli obrok je 20,00 kn. Na dan pohoda moguća je nabava vodiča i dnevnika obilaznice po cijeni od 40,00 kn.

Detaljnije informacije o Kajbumščakovom putu na web stranici Društva: www.pd-strahinjcica.hr.

Molimo zainteresirana planinarska društva i pojedince da najave svoj dolazak.

Kontakt osoba: Smilja Leljak , mobitel: 091 518 4259, email: smilja.leljak@net.hr

Vodič pohoda: Željko Žnidarić – mobitel: 098 589 070

Predsjednik Društva: